Europos leidėjų federacijos (FEP) Generalinėje asamblėjoje ES leidėjų asociacijos minėjo ir FEP penkiasdešimtmetį Briuselyje

2017-03-13

Europos leidėjų federacija, įkurta 1967 m., pakvietė ES narius bei Europos leidėjų atstovus į kasmetinį sąskrydį ir FEP 50-ties metų jubiliejaus minėjimą. Kovo 6 – 8 d. Briuselyje leidėjų asociacijų atstovai susitiko su ES Parlamento nariais ir politikais, kalbėjo apie leidybai, literatūrai, autorių teisių industrijai svarbiausius iššūkius įgyvendinant vieningos skaitmeninės rinkos Europoje viziją. Renginiuose dalyvavo Tibor Navracsics, Europos komisijos Švietimo, Kultūros, Jaunimo ir Sporto departamentų komisijos narys, kiti politikai. 

Šios kadencijos FEP prezidentas Henrique Mota, Portugalų leidyklos „Principia" įkūrėjas ir vadovas, kalbą politikams ir leidėjams pradėjo raginimu: „leidėjai privalo aiškinti savo misiją ir svarbą. Mes visi puikiai žinome, kokie svarbūs yra leidėjai ir jų darbas bei investicija autorių teisių kuriamos industrijos grandinėje. Suvokiame, kaip svarbu yra tai, jog visi suinteresuoti knygų leidybos ekosistemos dalyviai visose ES šalyse pajėgtų tęsti savo veiklas".

Henrique Mota pasveikino buvusius FEP prezidentus ir priminė visiems, kokie rezultatai buvo pasiekti bendromis jėgomis: „FEP ir leidėjų asociacijos (FEP narės) turi aiškinti ir priminti politikams apie tai, jog nesąžininga konkurencija tarp nemokamo ir mokamo turinio leidybos, taip pat legalios nemokamos prieigos inicijuojant autorių teisių išimtis, paveiks visus knygų leidybos sektoriaus dalyvius, taip pat ir galimybę investuoti į naujų kūrinių kūrybą, jų paiešką ir leidybą".

FEP direktorė Anne Bergman-Tahon pastebėjo, kad „politikų keliami iššūkiai leidėjams yra gausūs ir kritiniai. Mes turime pastoviai priminti politikams apie patvarią ir patikimą sektoriaus ekosistemą. Aš nemanau, jog dabartiniai Europos tarybos ir Europos parlamento politikai nepritartų mūsų subalansuotiems siūlymams, kurie tik stiprins leidybos ir literatūros sektorių. Knygos visuomenei ir šalių kultūroms yra labai reikalingos, todėl svarbu, jog politika, ypač autorių teisių politika, palaikytų tinkamą klimatą naujų literatūros kūrinių leidybai ir sklaidai".

FEP ekonomistas Enrico Turrin patikino, jog „knygų leidybos sektorius yra pirmoji kultūrinė industrija Europoje ir pasaulyje. 50-ties metų jubiliejaus proga išleista statistika mes norėjome ne tik parodyti knygų ir leidybos sektoriaus svarbą, bet ir parodyti, kad FEP yra vienas patikimiausių informacijos šaltinių apie knygų leidybą Europoje".

Šiandien FEP atstovauja 28 nacionalines leidėjų asociacijas Europoje. Lietuvą šioje federacijoje atstovauja Lietuvos leidėjų asociacija (LLA). Kasmet LLA teikia duomenis apie mūsų šalies leidybos sektorių, aktyviai dalyvauja lobistinėje veikloje ir tarptautiniuose projektuose skatinant skaitymą, literatūros sklaidą, knygų mugių bendradarbiavimą, leidybos ir IT sektorių bendradarbiavimą. FEP sąskrydyje dalyvavo LLA vykd.direktorė Aida Dobkevičiūtė.

Lietuvos leidėjų asociacija

Vokiečių g. 18A, LT 01130, Vilnius
Tel.: +370 675 75692
El. paštas: info@lla.lt
www.lla.lt

LLA Nariai