Leidybos specialistai iš Lietuvos ir užsienio diskutavo apie medijų įtaką leidybos sektoriui

2015-08-25

Rugpjūčio 20 d. startavo LLA (Lietuvos leidėjų asociacija) organizuojamas seminarų ciklas, kurių metu diskutuojama aktualiausiais leidybos klausimais Lietuvoje.

Pirmajame seminare „Leidyba ir sklaida perkrautų medijų amžiuje: iššūkiai ir įžvalgos“ leidybos specialistai iš Lietuvos ir užsienio diskutavo kaip tobulėja ir keičiasi šiandieninės medijos bei ką daryti leidėjams, kad žengtų koja kojon su naujausiomis technologijomis.

Alma Littera sprendimai e-leidybos skyriaus vadovas Dainius Blynas pristatė ne tik Lietuvos e-leidybos rinką ir jos galimybes, bet ir visai naują ir tik rugpjūčio 19 d. startavusią paslaugų platforma „Milžinas" (www.milzinas.lt). Šioje platformoje skaitmeninę knygą galima skaityti daug patogiau naudojant išmaniojo telefono ar planšetės programėlę. Pagrindinis naujų paslaugų ir investicijų į jas tikslas,– auginti skaitytojams patrauklią e-leidybos rinką, kuri vis  dar neišaugo iš vienaženklių statistinių rodiklių.

IT ir leidybos specialistas bei APDETIC prezidentas Valentin Negoita pristatė dabartinę e-leidybos situaciją ir ateities galimybes Rumunijoje. Šiuo metu e-leidiniai užima daugmaž 3 proc. visos Rumunijos leidybos rinkos ir kasmet didėja. Tam didžiausią įtaką turi didėjantys išmaniųjų telefonų ir planšetinių kompiuterių pardavimai. V. Negoita taip pat trumpai pristatė projektą TISP (Technology and Innovation for Smart Publishing), kurio tikslas sujungti Europos leidėjus bei IT sektoriaus atstovus ir padėti šiems sektoriams produktyviau bendradarbiauti. Siekiant šio tikslo sukurta The Smart Book platforma, kurioje abiejų sričių specialistai dalinasi savo patirtimi.

Mofibo verslo plėtros skyriaus vadovas Nathan Hull pristatė ne tik savo įmonę, kuri sėkmingai teikia naują el. knygų prenumeratos paslaugą, bet ir pasidalino didele tarptautinio verslo ir inovacijų kūrimo patirtimi.  Prieš tai Nathan Hull buvo Penguin Random House skaitmeninių produktų direktorius, strategiškai atsakingas už skaitmeninio portfelį ir skyrė ypatingą dėmesį produktų naujovėms. N. Hull dalinosi patirtimi  kaip rasti partnerių norint pritraukti naujausias technologijas, įgyvendinti tarptautinius projektus, vystyti produktų pristatymą ir sklaidą įvairiais skaitmeniniais kanalais skirtingose rinkose.  

Frank Salliau eina vyresniojo mokslo darbuotojo pareigas iMinds/MMLab Ghent universitete, kur dalyvauja keliuose su leidyba susijusiuose projektuose kaip FREMEPublisher of the Future (Ateities leidėjas) Edutab ir TISP. F. Salliau pristatė savo patirtį kuriant inovacijas, kai kūrimo procese svarbiausia ne galutinis produktas ir jo atsiperkamumas, o pats kūrimo procesas. Taip dirbant siekiama sukurti technologijas, kurios tarnautų visuomenei ar būtų ateities technologijų prototipai. Buvo pristatyti du inovatyvūs produktai, su kuriais šiuo metu dirbama:

Storyblink – tai semantikos technologija ir susietų duomenų tinklu pagrįstos knygų rekomendavimo platformos, skirtos padėti naudotojams atrasti ne tik susijusias knygas, bet ir kitą turinį, kaip filmai ar muzika.

Ambilight for Books (Apšvietimo technologija knygoms) – tai vaikams skirtos hibridinės knygos, pagerinančios skaitymo patirtį pasitelkiant išmanųjį apšvietimą ir garsą.

UCL (University College London) vykdomasis leidybos magistro studijų programos direktorius Nick Canty paruošė kitokį pranešimą apie „Youtube“ įtaką leidybos sektoriui. Pranešime „YouTube: žvaigždės, leidėjai ir gerbėjų galia“ N. Canty pristatė, kas yra „vlogeriai“, kaip uždirbami pinigai skaitant ir analizuojant knygas vaizdo peržiūrų platformoje „Youtube“ ir kaip knygų mylėtojai patys tampa sėkmingi autoriai.

Seminaro pabaigoje įvyko diskusija, kurios metu visi galėjo užduoti rūpimus klausimus. Buvo diskutuojama apie bibliotekų vietą, pareigas ir galimybes šiandienos leidyboje, aptariamos Lietuvos leidėjų galimybės technologijų ir perkrautų medijų amžiuje.

 

Lietuvos leidėjų asociacija

Vokiečių g. 18A, LT 01130, Vilnius
Tel.: +370 675 75692
El. paštas: info@lla.lt
www.lla.lt

LLA Nariai