LLA tapo dviejų tarptautinių projektų partnere

2016-07-22

Po sėkmingo ilgamečio bendradarbiavimo su FEP (Federation of European Publishers) ir kitomis užsienio institucijomis, Lietuvos leidėjų asociacija (LLA) prisijungė prie dviejų tarptautinių projektų, kurie yra Kūrybiškos Europos programos dalis. Projektas ALDUS skatins Europos šalių knygų mugių bendradarbiavimą, o projektas PUBCOOP skatins mažų kalbų šalių leidėjų bendradarbiavimą.

ALDUS yra Europos šalių knygų mugių bendradarbiavimo tinklas. Tai projektas, siekiantis įtvirtinti tarptautinį knygų mugių bendradarbiavimą. Projekto pirminė užduotis – Europos komercinių B2B knygų mugių (iš kurių dvi yra ALDUS partnerės) ir gausios, visuomenei atvirų knygų mugių, bendruomenės (iš kurių penkios yra ALDUS partnerės) bendradarbiavimo ir geros patirties mainų platformos kūrimas. Trys komercinės knygų mugės Bolonijoje, Londone ir Frankfurte yra pagrindinės mugės, kuriose susitinka knygų leidybos, platinimo, spaudos ir IT specialistai. Nacionalinės knygų mugės taip pat yra svarbios kaip kultūros ir literatūros sklaidos bei populiarinimo masiniai renginiai ES šalyse. 

Šių skirtingų tipų mugių bendradarbiavimo tinklas skatins tikslinius specialistų mainus ir sudarys sąlygas organizuoti bendrus renginius. Profesionalus leidėjų dialogas yra būtina sąlyga autorių teisių pardavimams ir literatūros vertimų programoms, t. y. literatūros kūrinių mobilumui ir sklaidos skatinimui. Knygų mugės sudaro galimybę populiarinti nacionalinę literatūrą, naudoti naujas turinio sklaidos ir skaitmeninimo galimybes, telkti kūrėjų ir skaitytojų auditoriją. Anksčiau visose mugėse buvo organizuojamos didelės konferencijos ir seminarai, kuriuose specialistai diskutavo ir dalinosi skaitmeninimo ir e-knygų leidybos patirtimi. Tačiau toks bendradarbiavimo modelis nėra sėkmingas, pastebimas iniciatyvų mažėjimas. ALDUS siekia eksperimentuoti su naujais, interaktyvumą ir įsitraukimą skatinančiais bendradarbiavimo formatais. Leidėjų įtraukimas į kitokio pobūdžio bendradarbiavimą ir dalyvavimą specialistų renginiuose, tikėtina, bus patrauklus ir sudarys sąlygas plėsti galimybes nacionalinės literatūros ir leidybos populiarinimui. Leidėjams knygų mugės yra svarbios dėl galimybės tiesiogiai bendrauti su skaitytojais. Tačiau tokio bendravimo forma vėlgi tradicinė, tad kitas projekto tikslas yra remti leidėjus, kurie ieško naujų sąlyčio su skaitytojais. 

ALDUS knygų mugių bendradarbiavimo tinklas pasitelks dviejų komercinių B2B knygų mugių ir nacionalinių knygų mugių mažose ES šalyse patirtį ir bus orientuotas į paramą smulkioms ir vidutinėms leidykloms. Siekiant užtikrinti ALDUS projekto gyvavimą ateityje, kitų knygų mugių organizatoriai bus kviečiami prisijungti prie kuriamo knygų mugių bendradarbiavimo tinklo. 

Daugiau skaitykite paspaudę šią nuorodą

 

PUBCOOP (Strategies To A European Written Culture Preservation Through Publishers Cooperation From Lesser Used Languages) partnerystė yra bendradarbiavimo projektas tarp Valencijos leidėjų asociacijos (AEPV) Ispanijoje, Lietuvos leidėjų asociacijos (LLA) bei Rumunijos leidėjų asociacijos (AER). 

Leidėjų asociacijos atstovauja šalių smulkius leidėjus ir mažas bei vidutines leidyklas, kurios leidžia mažų kalbų šalių literatūrą katalonų, lietuvių ir rumunų kalbomis. Mažų kalbų šalių literatūra yra ypač svarbi daugiakultūriui Europos literatūros paveldui ir literatūros sklaidai, tačiau dėl mažų knygų leidybos rinkų šiose šalyse, leidėjai susiduria su nacionalinės literatūros populiarinimo ir autorių teisių  platinimo problemomis. Galimybės pristatyti, investuoti ir parduoti autorių teises, taip pat konkuruoti su populiarių kalbų stambiaisiais leidėjais ir platintojais Europos rinkoje, yra menkos. Siekiant sumažinti leidėjų riziką ir sudaryti sąlygas lygiaverčiai literatūros sklaidai, svarbu skatinti leidėjų kooperacijų ir asociacijų bendradarbiavimą naudojant naujas literatūros sklaidos galimybes internete.  

PUBCOOP projekto, kuris vyks nuo 2016-ųjų gegužės iki 2018-ųjų gruodžio, tikslas yra didinti smulkių leidėjų Europoje galimybes veikti tarptautinėje rinkoje, skatinti bendradarbiavimą su leidėjais iš kitų Europos valstybių bei stiprinti leidėjų kompetencijas per leidyklų ir leidėjų asociacijų bendradarbiavimą. 

Trys pagrindiniai šio projekto uždaviniai:

1. Suformuoti leidėjų tinklą ir parengti literatūros sklaidos ir populiarinimo renginių kalendorių šalyse-partnerėse taip sudarant sąlygas kontaktų mainams ir bendradarbiavimui.

2. Sukurti internetinę svetainę 2.0 ir autorių teisių pardavimo platformą literatūros vertimams  bei literatūros populiarinimui, knygų pristatymui ir tarptautinio leidėjų portfolio kūrimui. 

3. Sukurti bendradarbiavimo ir mainų strategiją tarp leidėjų asociacijų ir suteikti koordinuotą paramą leidėjams. Organizuoti Kongresą projekto rezultatų pristatymui. 

Projekto rezultatai turės tiesioginį poveikį maždaug 150-čiai leidyklų, kurias atstovauja minėtos asociacijos, taip pat potencialų poveikį apie 1200-ams mažų ir nepriklausomų leidėjų Europoje. 

 

Daugiau apie projektą skaitykite paspaudę šią nuorodą.

 

 

Lietuvos leidėjų asociacija

Vokiečių g. 18A, LT 01130, Vilnius
Tel.: +370 675 75692
El. paštas: info@lla.lt
www.lla.lt

LLA Nariai