Tarptautinis knygų mugių bendradarbiavimo tinklas ALDUS

2016-12-19
Gruodžio 7 d. duris atvėrė Romos knygų mugė Italijos sostinės Kongresų rūmuose. Ši mugė yra Europos šalių knygų mugių bendradarbiavimo tinkle ALDUS, kurį remia ES Kūrybiškos Europos programa.
 
ALDUS projektu siekiama įtvirtinti tarptautinį knygų mugių bendradarbiavimą. Trys profesionalų knygų mugės Bolonijoje, Londone ir Frankfurte yra svarbiausios autorių teisių mainams, todėl jose susitinka knygų leidybos, knygų platinimo, spaudos ir IT specialistai. Į visuomenę ir literatūros festivalio formatą orientuotos knygų mugės, kaip kad Vilniaus, Rygos, Romos, Bukarešto, Liublianos, Lisabonos ir kitos knygų mugės, yra svarbios šalių kultūros ir literatūros sklaidai, populiarinimui bei skaitymo skatinimui.
 
Romoje knygų mugių organizatorių atstovai aptarė mugių bendradarbiavimą ir informacijos sklaidą, knygų muges pristatantį leidinį, kurį galime skaityti http://www.aldusnet.eu/k-hub/european-book-fairs-facts-and-figures/.  
 
Pranešimą apie Vilniaus knygų mugę, faktus ir skaičius, taip pat 2017 m. rengiamą programą leidybos specialistams parengė LLA vykd. direktorė A. V. Dobkevičiūtė. Vilniaus knygų mugė vyksta nuo 2000 m. O 2017 m. pakvies knygų bičiulius 18-ąjį kartą. Mugės tema –  „Lietuviški ženklai pasaulyje“ . Mugę organizuoja Lietuvos kultūros institutas, Lietuvos parodų ir kongresų centras LITEXPO ir Lietuvos leidėjų asociacija (LLA).
 
Tarptautinė Vilniaus knygų mugė yra didžiausia knygų mugė Baltijos šalyse. Nuo 2006 m. įtraukta į pasaulyje žinomiausių knygų mugių sąrašą bei tvarkaraštį, kuris skelbiamas Frankfurto knygų mugės tinklalapyje. Mugė turi fiksuotą datą ir kasmet vyksta vasario mėnesio pabaigoje.  Tai viena populiariausių ir labiausiai lankomų LITEXPO centre vykstančių ir rengiamų parodų, didžiausia pagal lankytojų ir renginių skaičių. O Lietuvos leidėjai Vilniaus knygų mugę vadina antrosiomis Kalėdomis.
 
Planuojama, kad 2017 m. Vilniaus knygų mugėje dalyvaus Latvijos, Italijos, Ispanijos, Rumunijos, Slovėnijos leidėjai ir kitų šalių knygų mugių atstovai. Specialistų programoje vyks diskusijos apie bestselerius arba knygų lenktynes, knygų piratavimą internete, ES vertimų rėmimo programas, leidėjų kontaktų mugė ir  kiti renginiai. Užsienio leidėjai bendraus ir rengs susitikimus Lietuvos leidėjų asociacijos tarptautiniame stende ir mugės salėse. Pagrindinė LLA, kaip vienos iš Vilniaus knygų mugės steigėjų ir organizatorių, misija – skatinti Vilniaus knygų mugės tarptautiškumą ir aktyvinti sklaidą apie vieną svarbiausių kultūrinių renginių Lietuvoje.
 
ALDUS projekto partnerių susitikimuose Romoje taip pat buvo tariamasi kaip mugių bendradarbiavimo tinklas gali skatinti tikslinius specialistų mainus ir mokymus. Profesionalus leidėjų dialogas yra būtina sąlyga autorių teisių pardavimams ir literatūros vertimų programoms, t. y. literatūros kūrinių mobilumui ir sklaidai. Knygų mugės yra ypač svarbios populiarinant nacionalinę literatūrą, telkiant kūrėjų ir skaitytojų auditoriją. Leidėjams knygų mugėse sudaromos sąlygos bendrauti su skaitytojais, o populiarėjant el. leidybai ir turinio sklaidai internete, svarbu ieškoti naujo sąlyčio su knygų bičiuliais.
 
Vilniaus knygų mugėje šiais metais apsilankė 67 800 lankytojų, kuriems kultūrinius renginius organizavo ir į knygų stendus pakvietė 330 mugės dalyvių. 40 iš jų – užsienio leidyklos ar įstaigos iš trylikos šalių. Kasmet mugės organizatoriai ir dalyviai pakviečia lankytojus į daugiau nei 450 renginių. Kultūrinę mugės programą dalinai remia LR Kultūros ministerija, mugės partneris – Vilniaus miesto savivaldybė, globėja – LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Lietuvos leidėjų asociacija

Vokiečių g. 18A, LT 01130, Vilnius
Tel.: +370 675 75692
El. paštas: info@lla.lt
www.lla.lt

LLA Nariai