Siurrealizmas George Orwell romano „Gyvulių ūkis“ iliustracijose

2017-08-21
„Aš nenoriu komentuoti šio kūrinio. Jeigu darbas nekalba pats už save, vadinasi, jis – nenusisekęs. Tačiau išskirsiu du esminius dalykus. Visų pirma, dauguma romane panaudotų įvykių yra atitinkantys istorinius faktus, tačiau jie yra adaptuoti schematiškai, siekiant naratyvo simetrijos, tad jų chronologinė seka nėra nuosekli. Kitas svarbus momentas, dažnai praleidžiamas ir pro kritikų akis, yra tas, jog dauguma skaitytojų susidaro įspūdį, kad romanas pasibaigia kiaulių ir žmonių susitaikymu. Deja, tai nebuvo mano intencija; priešingai – norėjau jog romanas pasibaigtų garsia nesantarvės gaida. Knygą parašiau iškart po Teherano konferencijos, kuri, anot daugelio, nustatė geriausias galimas sąlygas SSRS ir Vakarų santykių palaikymui. Aš, asmeniškai, nemaniau, kad tokie geri santykiai gali ilgai tęstis, pasirodo, ir neklydau“ – George Orwell.  
 
Rašytojas George Orwell nemėgo komentuoti savo kūrybos, sakydamas, jog „jei kūrinys nekalba pats už save, vadinasi, jis – nenusisekęs“. Tačiau verta pastebėti, jog G. Orwell knyga „Gyvulių ūkis“ labai drąsiai kalba pati už save – ryškiai groteskiški knygoje aprašomų gyvulių ir žmonių portretai bei įsimintinų propagandinių šūkių kolekcija.
 
Šiuos romano bruožus puikiai pavyko identifikuoti ir atvaizduoti garsiam britų iliustratoriui Ralph Steadman, dirbusiam su tokiomis žymiomis figūromis kaip gonzo žurnalistas Hunter S. Thompson bei progresyvaus roko grupė „Pink Floyd“. 1995-aisiais metais, 50-ąjį jubiliejinį knygos leidimą papildė ne tik R. Steadman iliustracijos, bet ir buvo sugrąžintas originalus knygos pavadinimas – „Gyvulių ūkis. Pasaka“ (ang. Animal Farm: A Fairy Story).
 
Iliustracijose stengtasi siurrealistiškai ir satyriškai perteikti hiperbolizuotus romano absurdiškumus. Galima sakyti, jog R. Steadman savotiškai universalizavo knygos turinį, pasinaudodamas šabloniškais elementais, randamais folklore, pasakose bei religinėse alegorijose. Įdomu, ką apie tokias iliustracijas pasakytų pats G. Orwell, kuris siekė, jog Vakarų Europa pamatytų tikrąjį Sovietinio rėžimo veidą.
 
 
 
 
 
 
Iš anglų k. vertė Rusnė Dakinevičiūtė 
 
 

 

Lietuvos leidėjų asociacija

Vokiečių g. 18A, LT 01130, Vilnius
Tel.: +370 675 75692
El. paštas: info@lla.lt
www.lla.lt

LLA Nariai