IPA Prix Voltaire 2017 apdovanojimas skirtas Turkijos leidėjams

2017-08-03

Leidėjas Turhan Günay (Turkija) ir leidykla „Evrensel“ (Turkija) tapo Tarptautinės leidėjų asociacijos (IPA) steigiamo IPA Prix Voltaire prizo už drąsą ir laisvos knygų leidybos puoselėjimą nugalėtojais. Tai yra pirmas kartas per 11 prizo gyvavimo metų, kuomet nugalėtų du, o ne vienas, nominantai.

Turhan Günay yra „Cumhuriyet Books“ bei kasdieninio Cumhuriet leidybos grupės leidžiamo laikraščio vykdantysis direktorius ir „Cumhuriyet Book Suplement“ redakcijos vadovas. 2016 m. lapkričio mėn. T. Günay kartu su 10 kitų kolegų buvo areštuoti dėl nepagrįstai jiems primestų su terorizmų susijusių kaltinimų ir buvo įkalinti devyniems mėnesiams, kol vyko ikiteisminis tyrimas. Šių metų liepos 28 dieną Günay ir dar septyni kaltinamieji buvo paleisti iš kalėjimo.
 
„Evrensel“ (liet. universalus) yra Turkijos leidykla, leidžianti literatūrą Turkų, Kurdų, Armėnų, Arabų ir Asirų kalbomis. Po 2016-ųjų metų Liepą įvykusio perversmo ir pasipriešinimo Turkijos valdžiai, „Evrensel“ leidykla buvo trumpam uždaryta. Tais pačiais metais leidykla buvo nepagrįstai verčiama stabdyti knygų platinimą, ko pasekoje leidyklai buvo staigiai užšaldytos sąskaitos ir konfiskuotas turtas.
 
T. Günay yra ne tik knygų leidėjas, bet ir žurnalistas, literatūros kritikas, kuris visą savo gyvenimą atidavė knygoms, leidybai ir pastarųjų gerovės puoselėjimui. Tuo tarpu leidykla „Evrensel“ atstovauja visų nepagrįstai uždarytų leidyklų ir šimtų žmonių, netekusių darbo, interesus.
 
Abu leidėjai yra vienodai nusipelnę šio prizo - jie abu stengėsi kovoti už žodžio ir leidybos laisvę, besipriešindami valdžios autoritetams, kurių noras užkirsti pastariesiems kelią nepaisė jokių ribų.
 
IPA Laisvos leidybos komiteto pirmininkė Kristenn Einarsson teigė, jog „leidybos laisvė šiandieninėje Turkijoje yra smarkiai apribota ir paminta, tačiau mes renkamės skatinti ir palaikyti visus drąsius Turkijos leidėjus, aršiai kovojančius vardan žodžio ir knygos laisvės, nepaisant pavojingo politinio klimato“.
 
IPA Prix Voltaire ceremonija vyks Geteborgo knygų mugės metu rengiamoje Gala vakarienėje rugsėjo 29-tą dieną.
 
 
Daugiau apie IPA Prix Voltaire apdovanojimą skaitykite oficialioje IPA svetainėje.

Lietuvos leidėjų asociacija

Vokiečių g. 18A, LT 01130, Vilnius
Tel.: +370 675 75692
El. paštas: info@lla.lt
www.lla.lt

LLA Nariai