2016

Vasario 16-osios – Lietuvos valstybės atkūrimo dienos išvakarėse, LR Krašto apsaugos ministerija ir Lietuvos leidėjų asociacija (LLA) skelbia pilietiškiausias bei patriotiškiausias 2015 metais išleistas knygas ir sveikina Patriotų premijų konkurso nugalėtojus.

42 konkurse dalyvavusias knygas vertino ir teikti Patriotų premijas rekomendavo konkurso vertinimo komisija, kurią sudarė Lietuvos leidėjų asociacijos deleguoti literatūros ekspertai: Antanas Gailius (komisijos pirmininkas), Inga Mitunevičiūtė, Jūratė Čerškutė, Rimantas Kmita, Loreta Žvironaitė-Ūdrienė; ir  Krašto apsaugos ministerijos deleguoti atstovai: Viešųjų ryšių departamento direktorė Rūta Apeikytė ir Gynybos politikos ir planavimo departamento direktorė Giedrė Statkevičiūtė.

Konkurso vertinimo komisijos geriausiai įvertintos ir Patriotų premijoms rekomenduotos knygos:

  •  Autorių leidybiniam kolektyvui, atstovaujamam leidinio sudarytojai Julijai Reklaitei, už Lietuvos miestų architektūros gidų leidybos projektą ir knygą Kaunas 1918-2015. Architektūros gidas (leidykla „Lapas“). Premija skiriama už gyvą urbanistinę istoriją.
  • Nerijai Putinaitei už knygą „Nugenėta pušis. Ateizmas kaip asmeninis apsisprendimas tarybų Lietuvoje“ (išleido Lietuvių katalikų mokslo akademija ir VšĮ „Naujasis Židinys-Aidai“). Premija skiriama už gaivų oro gūsį į sovietmetį. 
  • Kristinai Gudonytei už knygą vaikams ir jaunimui „Jie grįžta per pilnatį (leidykla „Tyto alba“). 

 

Vasario 25 d. Krašto apsaugos ministerijoje rašytojai Kristinai Gudonytei įteikta Patriotų premija už knygą „Jie grįžta per pilnatį“. Autorei apdovanojimas skiriamas vaikų ir jaunimo literatūros nominacijoje. Diplomu taip pat apdovanota šią knygą išleidusi leidykla „Tyto alba“.

Visus Patriotų premijos konkurso dalyvius rasite paspaudę šią nuorodą.

Visus ankstesnių metų Patriotų premijos laimėtojus rasite paspaudę šią nuorodą

Patriotų premijų konkursas rengiamas jau šeštą kartą. Šiomis premijomis siekiama skatinti Lietuvos ir užsienio autorius rašyti pilietiškumo ir patriotizmo tematika, per knygą skiepyti meilę ir ištikimybę savo šaliai. Konkursui teikiamos grožinės, memuarinio pobūdžio, edukacinės, mokslo populiarinimo srities knygos, išleistos per paskutiniuosius vienerius kalendorinius metus Lietuvoje ir kitose šalyse.

Apie praėjusių metų Patriotų premijomis nominuotas knygas skaitykite paspaudę šią nuorodą.

 

 

Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerija patvirtino 2016 m. Pilietinių ir patriotinių knygų konkurso ir Patriotų premijų skyrimo komisiją:

Nariai:

  1. Antanas Gailius (literatūros ekspertas);
  2. Rimantas Kmita (literatūros ekspertas);
  3. Rūta Apeikytė (Krašto apsaugos viešųjų ryšių departamento direktorė);
  4. Jūratė Čerškutė (literatūros ekspertas);
  5. Inga Mitunevičiūtė (vaikų literatūros ekspertė);
  6. Loreta Žvironaitė-Ūdrienė (vaikų literatūros ekspertė);
  7. Giedrė Statkevičiūtė (Krašto apsaugos ministerijos Gynybos politikos ir planavimo departamento direktorė).

 

Platesnė informacija apie Patriotų premiją galite rasti paspaudę šią nuorodą.

 

Krašto apsaugos ministerija ir Lietuvos leidėjų asociacija skelbia kasmetinį, šeštąjį knygų konkursą Patriotų premijoms laimėti, kuriame bus vertinamos knygos, išleistos per 2015 metus. Trijų knygų autoriai Patriotų premijų laureatais bus paskelbti ir apdovanoti tarptautinėje Vilniaus knygų mugėje 2016 m. vasario 25 d.

 

Patriotų premijomis siekiama skatinti Lietuvos ir užsienio autorius rašyti pilietiškumo ir patriotizmo tematika, per knygą skiepyti meilę ir ištikimybę savo šaliai. Konkursui kviečiama pateikti grožinės, memuarinio pobūdžio, edukacinės, mokslo populiarinimo srities knygas, išleistas per 2015 metus Lietuvoje ir kitose šalyse. Paraiškas dalyvauti konkurse priima Lietuvos leidėjų asociacija iki 2016 m. sausio 15 d. Paraiškos siunčiamos el. pašto adresu mantas@lla.lt, o teikiamos knygos 2 egzemplioriai siunčiami adresu Vokiečių g. 18A-7, Vilnius.

 

Konkursas ir nuostatai skelbiami Krašto apsaugos ministerijos ir Lietuvos leidėjų asociacijos el. svetainėse www.kam.lt ir www.lla.lt.

 

Konkursui pateiktas knygas atrenka ir vertina Konkurso ekspertų komisija, kurią sudaro penki Lietuvos leidėjų asociacijos deleguoti literatai ir du Krašto apsaugos ministerijos atstovai. Komisija galės skirti tris Patriotų premijas, vieną iš jų – už knygą vaikams. Komisija turi laisvę savaip įvardinti nominacijas arba neskirti premijų, jei nebūtų už ką. Piniginių premijų steigėja – Krašto apsaugos ministerija.

 

 

Praėjusio konkurso laureatai, kuriems buvo įteikta Patriotų premija - Justinas Sajauskas už žaižaruojančias partizanų epo istorijas knygoje „Neužmirštami Suvalkijos vardai“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla); Dalia Stakytė-Anysienė, Laima Petrauskaitė-Vanderstoep ir Dalia Cidzikaitė už nelengvą istorinę atmintį be interpretacijų knygoje „Manėm, kad greit grįšim. 18 pasakojimų apie pasitraukimą į Vakarus 1940-1944” (leidykla „Aukso žuvys“); Miglė Anušauskaitė ir Gerda Jord už drąsų ir netikėtą žvilgsnį į Lietuvą įkvepiančią istoriją knygoje „10 litų“ (leidykla „Aukso žuvys“). Konkursui buvo pateiktos 27 knygos, išleistos 2014 m.

 

Už 2014 m. Patriotų premija buvo skirta jaunai poetei, eseistei ir literatūros kritikei Agnei Žagrakalytei už jos pirmą prozos kūrinį, spalvingą giminės sagą „Eigulio duktė: byla F117“ (leidykla Tyto alba). Patriotų premija už mokslinę knygą skirta knygos „Balys Vaičėnas. Partizano sąsiuviniai. Lokio rinktinės vado dienoraštis, laiškai, manifestaciniai tekstai“ sudarytojams Klaudijui Driskiui, Rūtai Mozūraitei, Pauliui V. Subačiui ir idėjos autoriui Andriui Dručkui (knygą išleido Tautos paveldo tyrimai). Patriotų premiją už 2013 m. knygą, skirtą vaikams ir jaunimui, gavo Andrius Tapinas ir jo alternatyvi XX a. pradžios Vilniaus istorija romane „Vilko valanda“ (leidykla Alma littera). Konkursui buvo pateikta 30 knygų, išleistų 2013 m.

 

2013 m. Patriotų premija už grožinę knygą buvo skirta rašytojui Alvydui Šlepikui už romaną „Mano vardas – Marytė“, Vilijai Dailidienei už knygą vaikams „Kaip mes išgarsėjome“, o už istorinę studiją „Kas laimėjo Žalgirio mūšį?“ premiją pasidalino Dangiras Mačiulis, Rimvydas Petrauskas ir Darius Staliūnas. Iš viso konkurse varžėsi 53 knygos, išleistos 2012 m.

 

2012 m. konkurso suaugusiųjų kategorijoje apdovanota Ruta Sepetys už romaną „Tarp pilkų debesų“ (leidykla Alma littera), o vaikų knygos kategorijoje Patriotų premijos laureate komisija vienbalsiai išrinko Nomedos Marčėnaitės knygą „Lėlė“ (leidykla Tyto alba). Komisijos narių nuomone, padėkos buvo taip pat skirtos Klaudijui Driskiui ir Gintarui Dručkui už knygą „Sutemų keleiviai“ ir Petrui Venclovui už knygą „Kartybių taurė – iki dugno“. Iš viso konkursui buvo pateiktos 2011 m. išleistos 33 skirtingų žanrų knygos.

 

2011 m. surengto pirmojo konkurso suaugusiųjų kategorijoje nugalėtojais tapo Darius Baronas ir Dangiras Mačiulis už monografiją „Pilėnai ir Margiris: istorija ir legenda“ (išleido Vilniaus dailės akademijos leidykla). Vaikų kategorijos laureatu paskelbtas Zigmas Vitkus už enciklopediją „Lietuvos kasdiena“ iš serijos „Pradinukų enciklopedija“, (leidykla Alma littera). Tąkart konkursui buvo pateiktos 47 skirtingų žanrų knygos, išleistos 2010 metais.

 

 

Lietuvos leidėjų asociacija

Vokiečių g. 18A, LT 01130, Vilnius
Tel.: +370 675 75692
El. paštas: info@lla.lt
www.lla.lt

LLA Nariai