Kaip išsirinkti lietuvišką knygą?

Nežinau kaip jums, bet man, stovinčiam knygyno tarpduryje, nejauku žengti į vidų, tvirtai neapsisprendus, kaip įsivaizduoju savo paieškų objektą: kuo dvelkia man reikalinga knyga, kokia jos sudėtis, koks (lengvai ar sunkiai atrakinamas) autoriaus išgyvenimų kodas. Todėl noriu pateikti keletą, žinoma, sutartinių metodinių nurodymų, kurių vedamas, gerbiamasai skaitytojau, nepasiklystumėte nedidelėje, bet įvairialypėje šiuolaikinės lietuvių literatūros lentynoje.

Pirmas veiksmas, kurį nedelsdamas turėtumėte padaryti – perskaityti krūvą nelietuviškų knygų, kad atsirastų asmeniniai literatūros vertinimo, estetinio skonio kriterijai. Et, atleiskite, Jūs jau tai senų senovėje atlikote – belieka išgryninti knygos turinio viziją. Štai, pavyzdžiui, mane traukia subtili, paradoksali, ciniška, aktuali ir stilinga eseistika, su keturiais nuožmiais, skirtingais kalavijais apsiginklavusiais riteriais priešakyje: Kęstučiu Navaku, Sigitu Parulskiu, Giedra Radvilavičiūte ir Gintaru Beresnevičium. Kažin, kaip reaguotumėt, jei arbatos pardavėja jums leistų užuosti, kuo kvepia laimė (taip nutiko vienoje Sigito Paruslkio esė)? Veikiausiai, pajutę švelnų jos aromatą, skaitytumėt toliau. Arba, kas žino, gal Jūsų netraukia laimė, gal jos nesuteikia esė žanro laisvumas, gudrus žaidimas skaitytojo mintimis.
 
Tuomet, jei leisite, pasiūlysiu poezijos, kuri, sakoma, tinka visiems gyvenimo atvejams – ir prie kavos, ir prie kapo – lietuvių autoriai aktyviai ieško originalių formų, minties perteikimo būdų, ir daugeliui jų – Tomui Venclovai, Donaldui Kajokui, Antanui A. Jonynui, Aidui Marčėnui – sekasi puikiai. Natūralu, vyresniąją kartą po truputį keičia jaunesnė, o pastarąją – jauniausioji, nepriklausomoje šalyje kūrybą brandinanti karta, aktyviai keliaujanti plačiu Lietuvos sostinės kultūrinių renginių žemėlapiu.
 
Kaip matote, lentynoje yra iš ko pasirinkti – nuo maištaujančio, su laiku lenktyniaujančio jaunatviškumo iki brandaus, atsakingo žvilgsnio į žodį ir jo prigimtinę reikšmę. Nesudominau? To ir nesiekiu, juk aš tik skaitytojas, besidalinantis savo kuklia patirtimi. Bet jeigu dar neįgrisau, pabandykime paieškoti romano, skirto subtiliam vakarui. Štai tiesiai į rankas iš lentynos įkrenta Lauros Sintijos Černiauskaitės, Ričardo Gavelio, Jurgos Ivanauskaitės ir kitų autorių kūriniai. Vieni žavi jausmingų charakterių išjautimu, kiti – aštriu žvilgsniu į įvairiausias visuomenės ydas, tretieji – postmoderniu tradicinių žodžių ryšių dekonstravimu.
 
Beje, jeigu lavinate sceninį matymą, nepamirškite prigriebti ir pjesės, pavyzdžiui, Vandos Juknaitės Ponios Alisos gimtadienis, kurioje sužinosite, kokiu būdu senatvėje nusipirkti tobulą mirtį. O kol dar jaučiatės gyvas – turite galimybę peržiūrėti kasmet Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto renkamą kūrybiškiausių knygų dvyliktuką, apžvelgti populiariausius leidyklų siūlymus, apsilankyti tarptautinėje Vilniaus knygų mugėje... Nors, tiesa sakant, aš renkuosi knygą savaip: atsiverčiu bet kurį puslapį, perskaitau ir jaučiu, ar šis atsitiktinis pasirinkimas galėtų palieti su kiekviena neskaitymo diena džiūnantį mano sąmonės medį.
 
Na, o dabar kviečiu Jus išsirinkti savo poreikius tenkinančią knygą, kuri pristatys savitą, drąsią, intensyviai naujų krypties pokyčių ieškančią šiuolaikinę lietuvių literatūrą. 
 
Malonaus skaitymo linki,
Saulius Vasiliauskas
Jaunasis kūrėjas, kultūrinių renginių organizatorius, žurnalo „Pašvaistė“ redakcinės kolegijos narys.

Lietuvos leidėjų asociacija

Vokiečių g. 18A, LT 01130, Vilnius
Tel.: +370 675 75692
+370 670 32287
El. paštas: info@lla.lt
www.lla.lt

LLA Nariai