Tarptautinės Vilniaus knygų mugės sėkmė

Antros Kalėdos – taip Lietuvos leidėjai vadina kasmet Vilniuje vasario mėnesį Litexpo parodų ir konferencijų centro salėse keturias dienas vykstančią Vilniaus knygų mugę. Prieš Kalėdas visame pasaulyje skubama išleisti įdomiausias, puošniausias knygas, nes tai dovanų metas, o Lietuvoje susitikimas su skaitytojais knygų mugėje po Kalėdų karštligės – antra proga pristatyti ne tik knygas, bet ir jų kūrėjus.

 
Kuo ši mugė garsi? Ji yra didžiausia ir pagrindinė knygų mugė Baltijos šalyse, rengiama nuo 2000 m. Ji – vienas reikšmingiausių kultūros įvykių Lietuvoje, pagrindinis knygų leidėjų renginys. Vilniaus knygų mugė yra išimtinai orientuota į skaitytoją, joje svarbiausia – knygos ir kultūriniai renginiai, autorių bendravimas su skaitytojais.
 
Mugė garsėja ir ilgu bei įspūdingu užsienio svečių sąrašu. Per keletą pastarųjų metų mugėje lankėsi tokios pasaulio literatūros ir kultūros žvaigždės kaip Alessandro Baricco, Johnas Irvingas, Andrei Makine, Josteinas Gaardneris, Joanne Harris, Melvinas Burgessas, Sofi Oksanen, Yuri Slezkine‘as, Mike‘as Gayle‘as. Tarp 2012-ųjų mugės svečių – Etgaras Keretas, Davidas Foenkinos, Yasmina Khadra.
 
Mugės kultūrinė programa itin plati – kasmet vyksta daugiau nei 200 kultūrinių renginių (seminarai specialistams, susitikimai su autoriais, knygų pristatymai, diskusijos, skaitymai, koncertai, spektakliai, filmai, apdovanojimai, konkursai, renginiai vaikams ir kt.).
 
Vilniaus knygų mugėje rekomenduojama apsilankyti su vaikais. Jie čia turi savo vietą, kur gali nevaržomai žaisti ir skaityti, o jiems skirti renginiai „nesikerta“ su rimtesniais suaugusiųjų interesais ir vyksta specialiai įrengtoje „vaikų scenoje“. Vienas svarbiausių renginių vaikams, įsikūręs Vilniaus knygų mugėje 2003 m., – kūrybinė studija Tu gali sukurti knygą. Studijos sumanytoja – grafikė, knygų dailininkė Sigutė Chlebinskaitė su savo komanda kviečia mugės lankytojus dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse, skaitymuose, susitikimuose su lietuvių literatūros vaikams kūrėjais, knygų iliustruotojais iš Lietuvos ir užsienio. Studijos tikslas – parodyti knygos kelią nuo seniausių laikų iki dabar. 2011 m. studija minėjo savo veiklos dešimtmetį.
 
Rimtų temų, intelektualaus pokalbio pasiilgę suaugusieji gali apsilankyti mugės Diskusijų klube. Klubo renginiai nesiejami su kuria nors konkrečia leidykla ar nauju leidiniu. Klube diskutuoja garsūs Lietuvos ir užsienio kultūros, meno ir mokslo žmonės. Diskusijose kviečiami dalyvauti ir lankytojai.
 
Nenuskriausti lieka ir meno, kino, muzikos gerbėjai. Mugės metu pristatomos garsių Lietuvos ir užsienio dailininkų, knygų iliustratorių, fotografų parodos, vaizdo ir garso instaliacijos. Dauguma jų Lietuvoje rengiamos pirmą kartą. Ilgojo penktadienio vakarais mugėje kasmet skamba džiazas ir skaitomos eilės. Mugės lankytojai taip pat turi galimybę pamatyti naujausias garsių romanų ekranizacijas, dokumentinių filmų apie prozininkus, poetus, kitus menininkus.
 
Nuo 2008-ųjų Vilniaus knygų mugė kasmet gerina lankomumo rekordus. Šaltos ir permainingos žiemos pabaigoje ji tampa tikrais atlaidais, kultūros festivaliu, ne tik muge.
 
Aida Dobkevičiūtė-Džiovėnienė
Lietuvos leidėjų asociacijos vykdomoji direktorė

Lietuvos leidėjų asociacija

Vokiečių g. 18A, LT 01130, Vilnius
Tel.: +370 675 75692
+370 670 32287
El. paštas: info@lla.lt
www.lla.lt

LLA Nariai