Susitiksime bibliotekoje!

Lietuvos bibliotekos, dėl sparčiai besivystančių informacinių ir komunikacijos technologijų išgyvenančios reikšmingus pokyčius, savo erdves pastaruoju metu atveria ne tik įprastoms tradicinėms bibliotekinėms veikloms. Skaitymo skatinimo ir rėmimo renginiai netradicinėse bibliotekų vietose, Billo ir Melindos Gatesų remiamo projekto Bibliotekos pažangai sukurtos paslaugos plačiajai visuomenei, šalies bibliotekų įsijungimas į įvairius miestų reginius, kasmetinė nacionalinė bibliotekų savaitė – tai tik keletas keturių pagrindinių funkcijų (informacinės, komunikacinės, socialinės ir kultūrinės) sankirtoje besirandančių bibliotekos veiklos akcentų. Šiandieniniame pasaulyje, kai informaciją apie naujausius kosmoso tyrimus ar tik ką parašytą garsaus rašytojo kūrinį galima akimirksniu rasti elektroninėje erdvėje, fizinė biblioteka nepraranda savo reikšmės. Lankytojai atranda naujas bibliotekos vertes, o biblioteka vis dažniau tampa „trečiąja vieta“: kurią žmogus renkasi po savo namų ir/ar karjeros. Tai vieta, kurioje jam gera būti, kurioje jo laukiama. Čia jis kamerinėje aplinkoje gali skaityti ar, priešingai, su draugais aistringai diskutuoti apie ką tik perskaitytą knygą, matytą filmą ar išgirstą muzikos kūrinį. Fizinės bibliotekos poreikis pradeda išgyventi renesansą. Tai patvirtina ir Europoje, ir visame pasaulyje statomi įspūdingi akademinių ir viešųjų bibliotekų pastatai. Grimmų centras Berlyne, Čikagos universiteto biblioteka, Bibliotheca Alexandrina Egipte, Shenzhen universiteto ir miesto biblioteka Kinijoje – tai tik keletas įspūdingų visame pasaulyje statomų naujų bibliotekų, tampančių išskirtiniais architektūriniais šedevrais, tikraisiais žmonių traukos centrais.

 
Šis procesas matyti ir Lietuvoje. Įgyvendinant Bibliotekų renovacijos ir modernizavimo 2003–2013 metų programą už 226, 5 mln. Lt pastatytos arba iš dalies atnaujintos 179 šalies viešosios bibliotekos. Jaukiomis bibliotekomis per paskutinius penkerius metus pasipuošė Šiaulių, Mykolo Riomerio (Vilniuje) ir Lietuvos sveikatos mokslų (Kaune) universitetų bibliotekos. Nepaprasta vieta ne tik mokytis, bet ir susitikti, bendrauti, ieškoti ir atrasti yra 2013 m. pradžioje duris atvėręs antrasis Vilniaus universiteto bibliotekos pastatas – Nacionalinis atviros prieigos mokslinės komunikacijos ir informacijos centras. Bendra naujai pastatytų universitetų bibliotekų vertė – 154 mln. Lt.
 
Tačiau ir naujos, ir senos bibliotekos, nepaisant ekonominių šalies sunkumų, turi būti pilnos knygų. Ir čia knygą mylintys Lietuvos žmonės parodo tikrų dosnumo stebuklų. Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, gavusi 300 vaikų rašytą laišką su prašymu padėti bibliotekoms įsigyti naujų knygų, 2011 m. pabaigoje paskelbė akciją Knygų Kalėdos. Prie šios akcijos prisijungus Lietuvos leidėjų asociacijai, Bibliotekininkų draugijai, leidykloms, knygynų tinklams ir Lietuvos radijui bei televizijai, akcija tapo nacionaline: 2012-ųjų ir 2013-ųjų išvakarėse knygomis ir gerumu jau dalijosi visa Lietuva.
 
Kvietimą praturtinti pusantro tūkstančio Lietuvos bibliotekų išgirdo ir užsienio šalių ambasados. Daugelis jų pasirinko remti konkrečias bibliotekas. Vokietijos, Italijos, Prancūzijos, Švedijos, Japonijos, Baltarusijos, Azerbaidžano ir kitų šalių ambasados padovanojo naujų knygų, enciklopedinių leidinių ir meno albumų lietuvių ir užsienio kalbomis. Akcijoje dalyvaujantys knygynai iki Kalėdų dienos surinko šimtus knygų.
 
Naujos kultūrinės ir mokslinės komunikavimo erdvės pristatymas – Vilniaus universiteto bibliotekos Nacionalinis atviros prieigos mokslinės komunikacijos ir informacijos centras (MKIC).
 
2013 m. Vilniuje duris atvėrė Nacionalinis atviros prieigos mokslinės komunikacijos ir informacijos centras, kuris yra išskirtinis informacijos išteklių turinio ir formų įvairove, vienoje vietoje koncentruoja kokybiškus informacijos išteklius, atitinkančius Saulėtekio technologijų slėnio mokslinių tyrimų kryptis. Pagrindiniai centro uždaviniai: mokymosi visą gyvenimą galimybė, naujausiomis informacinėmis technologijomis besiremiančių paslaugų teikimas, glaudžios mokslo, studijų ir verslo sąveikos užtikrinimas.
 
MKIC yra mokslo ir verslo slėnyje (Saulėtekio slėnis) Saulėtekio alėjos teritorijoje.
 
Nauja kultūrinė ir mokslinė komunikavimo erdvė, jeigu Vilnius taptų 2015-ųjų metų Pasaulio knygų sostine, būtų puiki konferencijų ir kitų renginių vieta. Po MKIC, šį unikalios architektūros, nestandartines paslaugas teikiantį knygų kultūros objektą, numatoma ir pažintinės ekskursijos.
 
Irena Krivienė
Vilniaus universiteto bibliotekos generalinė direktorė

Lietuvos leidėjų asociacija

Vokiečių g. 18A, LT 01130, Vilnius
Tel.: +370 675 75692
+370 670 32287
El. paštas: info@lla.lt
www.lla.lt

LLA Nariai