Grėsmės Europos kultūrai ir knygų sektoriui

Kultūros sektorius, apimantis apie 7 mln. etatinių ir iki 3,5 mln. laisvai samdomų darbuotojų Europos mastu, yra ne tik trečias stipriausias ekonominis veiksnys, bet taip pat ir gyva, pulsuojanti laisvos ir demokratiškos visuomenės širdis.

Tokie kultūros ir meno kūriniai kaip knygos, filmai, muzika, vengiant socialinių kontaktų ir siekiant užpildyti laisvalaikį namuose, taps dar paklausesni. Tačiau tuo pačiu rašytojai ir atlikėjai patirs didelius nuostolius dėl atšauktų įsipareigojimų. Jei norime išsaugoti savo kultūrą rytojui, turime palaikyti ją šiandien.

Visame pasaulyje atšaukti renginiai, skaitymai, apdovanojimai, knygų mugės, kūrybinės dirbtuvės, susitikimai, diskusijos, paskaitos, rezidencijos. Situacija keičia rašytojų, vertėjų, leidėjų gyvenimą. Visų šių socialinių susitikimų atšaukimas pirmiausia paveiks autorių kasdienybę. Antroji praradimų banga tai sumažėjusios pajamos iš prekybos, atidėtos knygų leidybos.

Nukentės knygynai, teatrai, muziejai, renginių organizatoriai. Kultūros sektorius patirs didžiulius nuostolius, kai kurie knygynai po krizės išvis neatsidarys.

Kuo gyvena kitos pasaulio šalys, kokia pirmoji pagalba siūloma kultūrai ir knygų sektoriui?

Austrija

Literar Mechana siūlo pirmąją pagalbą: 1 mln. eur. kompensuoti kovo ir balandžio mėnesiais atšauktus skaitymus ir kitus literatūrinius renginius. Autorius gali aplikuoti iki 2000 eur. sumos, kuri jam bus pervesta per tris dienas nuo paraiškos. 1 mlrd. eur. bus skiriama kultūros srities individualioms (vieno asmens) įmonėms, nevyriausybinėms organizacijoms, laisvai samdomiems darbuotojams, institucijoms.

Danija

133 mln. eur. numatyta laisvai samdomiems darbuotojams, studentams padengti fiksuotoms išlaidoms kaip nuomos mokesčiai.

Suomija

Skelbiama apie 15 mlrd. eur. paramą ekonomikai. Nebus laukiama krizės pabaigos, parama siūloma dabar tam, kad mažieji verslai neužsidarytų. Negrožinių knygų rašytojų asociacija tikisi paramos knygoms tam, kad jų leidyba nesustotų dėl atidėtų programų, renginių ir uždarytų knygynų.

Prancūzija

22 mln. eur. kompensacijoms kultūros institucijoms 10 mln. eur. skiriama muzikai, 5 mln. eur. scenos menams, 5 mln. eur. leidybos sričiai, 2 mln. vizualiems menams. Kultūros ministras Franck Riester: „Turime padaryti viską, kad užtikrintume jų išlikimą.“

Vokietija

Kviečiama atsižvelgti į tai, kad nukentėjo daugybė kultūros institucijų, organizatorių, tiekėjų. Savarankiškai dirbantiems ir mažoms įmonėms skiriama 40 mlr. eur. parama. Laisvai samdomi kultūros srityje dirbantys žmonės (autoriai, vertėjai) gali aplikuoti paramai nuo 2000 iki 5000 eur. Šalia to, galima papildomai aplikuoti ir į kitą fondą bei gauti 1600 eur. paramą per mėnesį (iki trijų mėn.). Kūrybiška Vokietija teigia, jog dėl koronaviruso sukeltos krizės 30 % kūrybinių industrijų patirs 30 % nuostolį. Tačiau nemažai organizacijų teigia patirsiančios daug didesnius nuostolius.

Vokietijos Rašytojų sąjunga teigia, jog atšaukta apie 80.000 renginių, nuo 4500 iki 5000 skaitymų ir susitikimų su rašytojais. Skaičiuojama, jog autoriai dėl to patirs nuo 2000 iki 12000 eur. kovo – gegužės mėnesiais.

Atidedama kai kurių knygų leidyba. Kovo ir balandžio mėn. prognozuojamas 4.5 mlrd. nuostolis leidyboje. Knygynai Vokietijoje uždaryti bent jau iki Velykų, išskyrus Berlyną ir Saksoniją-Anhaltą, kur knygynai vis dar dirba, tačiau lankytojai į juos užsuka retai. Tokios didžiulės kompanijos kaip Bonnier Media skelbia 80 proc. pardavimų kritimą.

Airija

Civic įkūrė fondą, kuris teiks pagalbą Airijos menininkams, nukentėjusiems krizės metu. Vienkartinė išmoka siekia 500 eur. Šiaurės Airija įsteigė Duonos ir Sviesto fondą (Bread and Butter Fund Coronavirus NI Artists Fund), kurio vienkartinė išmoka siekia 200 svarų. Taip pat siūlomi virtualūs patarimai ir mentorystė Zoom programoje.

Italija

Teigiama, jog jau pirmo mėnesio nuostolis leidybos sektoriui yra 47 mln. eur. Kovo pradžioje nuostolis sudarė 25 %. 18.600 knygų leidyba sustabdyta (tiražas 39.3 mln.), 2500 pavadinimų knygų vertimas sustabdytas. 61 proc. leidėjų pasinaudos valstybės parama tam, kad netektų atleisti darbuotojų.

Norvegija

Norvegijos rašytojų ir vertėjų asociacija teigia, jog virusas žudo kultūrinį gyvenimą. Daugelis asociacijos narių gyvena iš literatūrinių renginių bibliotekose, mokyklose, vedamų seminarų, festivalių. Atšaukti renginiai reiškia ir negautas pajamas. Asociacijos nariai džiaugiasi, jog Norvegijos kultūros ir lygybės ministras Abid Q. Raja supranta susiklosčiusios situacijos rimtumą. Asociacija kartu su Store Norske Leeksikon (SNL, Norvegijos didžioji enciklopedija, veikianti internete, jai dirba apie 800 akademikų) skiria 500.000 NOK paramą negrožinės literatūros kūrėjams.

Arts Council neprašys grąžinti jau išleistų lėšų neįvykus renginiams, taip pat savarankiškai dirbantiems bus kompensuojama 80 proc. prarasto atlyginimo. Bibliotekoms bus skiriama papildomai1.6 mln. eur. įsigyti el. knygoms iš Norvegijos leidėjų. Sudarytas trijų mėnesio susitarimas su Nacionaline biblioteka, kad saugomos el. knygos bus prieinamos mokiniams, tyrėjams, studentams. Teisių turėtojams už šį susitarimą bus išmokėta 200.000 eur.

Ispanija

Teigiama, kad autoriai per mėnesį neteks iki 1700 eur. pajamų (skaičiuojami honorarai už knygas, dalyvavimą renginiuose, pajamos iš teisių pardavimo).

Švedija

Kultūros sektoriui skiriama 45 mln. eur. parama. Ši parama pirmiausia bus skiriama tiems, kurie neteks pajamų dėl atšauktų viešų renginių. Švedijos privatus ir viešas sektoriai yra labiausiai skaitmenizuoti visoje Europoje, tad daugelis dalykų jau iki šiol veikė be fizinio kontakto.

Šveicarija

37 mlrd. eur. parama, iš kurių 280 mln. CHF (apie 265 mln. eur.) skiriama kultūros sričiai siekiant apsaugoti kultūros įvairovę.

Jungtinė Karalystė

Įkurtas 160 mln. svarų Autorių skubios pagalbos fondas. Jis skirtas savarankiškai dirbantiems ir organizacijomis.

Gero žinios ir šalutiniai efektai :

  • Kai kuriose šalyse stebimi padidėję vaikų ir jaunimo knygų pardavimai;
  • Kai kurie knygų pardavėjai stebi suaktyvėjusią el. prekybą. kai kurie siūlo knygas užsisakyti telefonu.
  • Kai kurie knygynai siūlo knygų atvežimą per kurjerius, dviračiais.
  • Atsiranda įvairių kaimynystės bendradarbiavimo pavyzdžių su vis dar veikiančiomis įstaigomis: vaistinėmis, kepėjais, maisto parduotuvėmis.
  • Leidyklos vadovėlius siūlo naudoti už dyką.
  • Autoriai ir patys prisideda skatindami pirkti knygas, organizuoja virtualius skaitymus ir susitikimus.
  • Kai kurie knygynai organizuoja virtualius knygų klubus.

Visas straipsnis ir nuolat atnaujinama informacija čia.